20 листопада – Міжнародний день некуріння

20.11.2008 14:26
20 листопада 2008 р. – третій четвер листопада – відзначається в світі як Міжнародний день некуріння, який щорічно проголошує Міжнародний союз боротьби з раком. Ідея цього дня – закликати людей відмовитися від куріння хоча б на день, щоб звернути їх увагу на те, що кожна викурена сигарета завдає шкоди їх здоров’ю.

Вперше ідея кинути курити на один день народилася в Артура Мулані, коли він у 1971 році закликав людей відмовитися хоча б на один день від сигарет, а заощаджені кошти віддати в фонд місцевої школи. У 1974 році «Don’t Smoke Day» – або «День некуріння» –був вперше публічно проголошений на сторінках газети «Монтічелло Таймс», штат Міннесота. 18 листопада 1976 року каліфорнійське відділення Американського товариства раку вперше надало фінансування на рекламу цього дня. Відтоді цей день дістав назву Дня некуріння та з часом став міжнародним.

Для України цей день – є особливо важливим. Україна займає 7-ме місце з кінця у списку 132 країн за рівнем поширеності куріння. У нас курить дві третини чоловіків (старше за 15 років) – 67% – та кожна 5-та жінка – 20%. За роки незалежності жінок, які курять, стало вдвічі більше! Це пояснюється появою жіночих сигарет та вишуканою рекламою, що привнесли з собою міжнародні тютюнові компанії, які зайняли 99% ринку.

«Наслідки діяльності тютюнових гігантів та їх направленість на жіночу аудиторію ми можемо бачити вже сьогодні. За останні 5 років в 2 рази виросла кількість молодих жінок, які хворіють на рак шейки матки. А одним з факторів розвитку цієї хвороби, на фоні вірусу папіломи людини, є куріння, – коментує дану ситуацію професор Людмила Воробйова, онкогінеколог. – Наслідки цієї хвороби є катастрофічними для жінки. Рак шейки матки приводить до безпліддя, а іноді і смерті. Молода дівчина, закурюючи сигарету, навіть не уявляє, якої шкоди вони наносить цим своєму організму».

«За підсумками 2007 р. ми вперше зафіксували незначне зменшення кількості курців за даними державної статистики, – каже співробітник міжнародного бюро ВООЗ, Костянтин Красовський. – Це дає надію, що існуюча в світі ситуація, коли куріння не є модним нарешті прийшла в Україну і це початок тривалого зменшення поширеності цієї залежності і у нас».

Так багато, як в Україні, наприклад, у США та Канаді курили в 1960-ті роки, коли людству ще тільки стали відомі наукові данні про шкоду куріння. Сьогодні там поширеність куріння вдвічі менша, ніж в Україні. Країною – світовим лідером у подоланні епідемії куріння є Канада – лише 15% її населення курить, тоді як у 1963 році їх було 49%.

40 років тому стали відомі данні про шкідливість куріння, які шокували. На початку 20-го століття рак легень був унікальною хворобою, сьогодні рак легень – найпоширеніший різновид раку, зокрема, у чоловіків в Україні.

Під тиском беззаперечних фактів про шкоду для здоровя тютюнова індустрія зайняла таку позицію: куріння – це свідомий вибір дорослої людини, яка обирає ризиковану поведінку.

Проте в реальності виходить, що куріння – вибір дитини чи підлітка. Ризикована поведінка – це постійний стан молодої психіки, тому не йдеться про свідомість вибору. В Україні найактивнішій період початку регулярного куріння для хлопців припадає на 15 років, а у дівчат – на 17 років.

При цьому у нас в Україні, де сигаретні рекламні акції не заборонені, тютюнники можуть підсаджувати на куріння все нові і нові покоління молодих українців. Так, наприклад, в вересні цього року відбувся скандальний „тютюновий тур” Україною гурту Еsthetic Еducation під час якого на концерти пускали тих прихильників, які показували дві пачки сигарет певної марки.

За останні 30 років в світі відбулися титанічні зміни у ставленні до куріння. Україна відставала. Натомість 2008 р. став роком зрушень у боротьбі з курінням. Так, влітку 100 відомих українців підписали „Маніфест українців проти куріння”; сайт www.manifest.kiev.ua. Серед них співачки Софія Ротару, Ані Лорак, Настя Каменських, телеведуча Маша Єфросініна, письменники Андрій Курков, Марина і Сергій Дяченки, Ірена Карпа, олімпійська чемпіонка Яна Клочкова, музикант Вадим Красноокий (гурт Mad Heads XL), олімпійська чемпіонка Лілія Подкопаєва, танцюристи Григорій Чапкіс, Владислав Яма та інші.

Першу маленьку перемогу український рух проти куріння здобув у липні 2008 р., коли держава погодилася підняти ціни на сигарети. Подорожчання відносно невелике: ціна пачки сигарет зросла на величину від 25 коп до 1 гривні. Проте це прецедент, адже вперше за останні роки тютюновому лобі не вдалося навязати свого рішення державі. Чітка позиція українців – запорука того, що віднині суспільство бере під контроль проблему куріння.
Автор: admins
прочитано: 3112 раз
комментариев: 0
КОММЕНТИРОВАТЬ
Имя:
Email:
Текст сообщения: *
Код:   Введите код на картинке: * :
Поля обозначенные * обязательны для заполнения!
Статьи добавить

Разместить свою новость, может только зарегистрированный пользователь, войдите в личный кабинет и добавьте статью или зарегистрируйтесь, если Вы еще не зарегистрированы.

Как вы относитесь к телевидению?
  Результаты