Краса поза законом, або Пластичні операції в Україні

04.11.2010 17:00
За статистикою, 80% жінок і 40% чоловіків в Україні незадоволені своєю зовнішністю і прагнуть щось у ній змінити. На сьогодні це не проблема, адже пластична хірургія розвивається швидкими темпами. Тільки у Києві існує близько 30 клінік пластичної та естетичної медицини, в яких пацієнтові обіцяють вирішити всі його проблеми. Але, як свідчить практика, обіцянки не завжди виконуються.

Лягати під ніж шарлатана?

Взимку цього року Олена зважилась на пластичну операцію, оскільки, - розповідає, - хотіла видалити доброякісні пухлини з молочної залози. Собственно пластическая операция - это не было самой целью, - зауважує Олена, колишня пацієнтка клініки пластичної хірургії. - Но обратилась я к пластическому хирургу, так как нужно было удалить фиброаденомы и кисты в молочной железе. Мне пообещал доктор, что он мне удалит эти фиброаденомы, кисты, а на место поставит просто имплант.
Лікар, - продовжує далі Олена, - одразу викликав її довіру 16 років практики, директор клініки пластичної хірургії при державній клінічній лікарні, має право оперувати за кордоном. Переконливою була і реклама в Інтернеті за словами Олени, її можна було побачити мало не на кожному сайті. Єдине, що насторожило пацієнтку, це поспіх, з яким їй дали підписувати документи: Изучить документы мне никто не давал, я их подписывала на операционном столе. Об их содержимом я уже узнала в июле месяце, потому что при выписке из больницы мне не выдали ни одного документа.

Після операції стан Олени не покращувався, а навпаки, стрімко погіршувався. Короткі післяопераційні консультації з лікарем результату не давали він просто ігнорував скарги пацієнтки на сильні болі, підвищену температуру та гнійні виділення з рубців. Коли терпіти було вже не сила, Олена звернулась до міської лікарні: 9 июля я уже собралась, пошла сделала УЗИ, и там обнаруживается, что все мои фиброаденомы и кисты на месте, никто их не трогал, никто их не удалял.
Як виявилося пізніше, Олена є далеко не першою жертвою горе хірурга. Прокуратура Дарницького району Києва порушила проти нього кримінальну справу за статтею 140 Кримінального кодексу України. Це неналежне виконання професійних обовязків медичним працівником, яке призвело до смерті пацієнтки. В рамках цієї кримінальної справи була призначена комплексна судово-медична експертиза, яка підтвердить і встановить причину смерті жінки і визначить ступінь відповідальності кожного з медичних працівників, - повідомила Інна Гамалія, прес-офіцер Дарницького райвідділу міліції. - Наразі триває експертиза. Проводяться слідчі дії по цій справі. Після експертизи відбудеться суд.

Якщо лікаря визнають винним, йому загрожує позбавлення волі на строк до двох років або заборона займатися професійною діяльністю терміном до пяти років. Як зазначають фахівці, такі справи не рідкість, однак їх розгляд затягується на роки, передусім тому, що практично повністю відсутня законодавча база в галузі естетичної медицини. Що стосується естетичної медицини, то тут повністю не врегульована система відносин, - вважає Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів, яка взяла під опіку постраждалу Олену. Лише кілька місяців тому Міністерством охорони здоровя була створена комісія для того, щоб розробити нормативні акти, правила гри на цьому полі.

На відсутність офіційного статусу естетичної медицини нарікають і самі пластичні хірурги. Адже серйозну небезпеку становлять хірурги-шарлатани, які не мають ні належного досвіду, ні ліцензії. На сегодняшний день пластическая хирургия это коммерческий проект и клиники коммерческие, - зауважує Денис Юрченко, пластичний хірург однієї з приватних київських клінік. - Юридически не существует специальности и центров подготовки пластических хирургов. И государственных учреждений практически нет. Любой врач, умеющий оперировать, считает себя пластическим хирургом, не зависимо от того, делает он эти операции или нет.

Пластика не панацея

Проте навіть після вдалих операцій трапляються випадки, коли пацієнт залишається розчарований результатом. Причина цьому, як стверджують фахівці, психологічна. На жаль, дійсно, в моїй практиці був дуже прикрий випадок, коли до мене звернувся молодий хлопець, який попросив, щоб я виконав йому отопластику, - згадує Олег Тимофій, пластичний хірург однієї з клінік пластичної та естетичної медицини. - Буквально через 2-3 тижні після операції пацієнт почав наполягати на тому, що він не задоволений результатом, що я не виконав його побажання.
Не заспокоївся хлопець і після другої, безкоштовної, операції, проведеної хірургом. Він був переконаний, що лікар безповоротно спотворив його обличчя. Мені доказати потім, що він хотів, що не хотів, було б дуже складно, якщо би я не зробив передопераційні фотографії і не зафіксував би його побажання, - пояснює Олег Тимофій. - Це єдине, чим я можу доказати свої слова.

На цьому історія не завершилася - пацієнт звернувся із письмовою скаргою до Міністерства охорони здоровя. Останнім було створено спеціальну комісію для проведення позапланової перевірки клініки і зокрема роботи хірурга. Комісія була складена із провідних фахівців з пластичної хірургії, - повідомила Валентина Залевська, заступник директора Департаменту управління та контролю якості медичних послуг Міністерства охорони здоровя. - За результатами комісії було встановлено, що медична послуга була виконана без порушення відповідних документів, стандартів надання медичної допомоги в цій спеціальності, і відповідно була надана відповідь заявнику з цього питання.

На Заході пацієнту, який не пройшов ретельне психологічне обстеження, робити пластичну операцію заборонено законом. У нас же для того, аби підправити свою зовнішність, достатньо лише мати бажання та необхідну суму грошей. Фахівці наполягають: психологічно нестійким людям лягати під ніж пластичного хірурга взагалі не можна. Когда возрастает тревожность и желание изменить свою внешность становится навязчивым - в таком случае мы можем говорить о дисморфофобии, - розповідає психолог Вікторія Мілодворська. - Это стойкое отвращение к собственной внешности, к каким-то дефектам, объективно не существующим. В таком случае, с точки зрения психиатров, пластические операции категорически противопоказаны таким людям.
Психологи переконані: у більше ніж половині випадків результат пластичної операції з різних причин не відповідає очікуванням пацієнтів. Саме тому більшість з них повторно звертаються за послугами пластичних хірургів. Ведь он чего ожидает что он тут же станет счастливым и любимым, - пояснює Вікторія Мілодворська. - Поэтому результат всегда будет разочаровывающим. В святи с этим, первая пластическая операция это всегда отчасти ловушка. Если человек способен отловить себя на этом он может остановиться. Чаще бывает по-другому.

Краще сім разів відміряти

Якщо людина все-таки зважується звернутися до пластичного хірурга, експерти радять дуже серйозно поставитися до вибору клініки і лікаря. Ольга Скорина, керівник юридичного департаменту Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів, закликає пацієнтів уважно вивчати всі умови договору - умови, за яких наставатиме відповідальність лікаря, чи буде передбачено в даному договорі якісь відшкодування матеріальної та моральної шкоди тощо. Медична установа повинна мати спеціальний дозвіл, тобто ліцензію, - акцентує Ольга Скорина. - Пацієнт має право запросити відповідну документацію, чи пройшов даний заклад медичну акредитацію та ліцензування.
Якщо ж права пацієнта були порушені, фахівці радять не впадати у відчай, а якомога швидше почати захищати їх. Це можуть бути звернення з письмовою скаргою до спеціальних органів, які займаються захистом прав споживачів, звернення до прокуратури, громадських організацій, де людина може викласти суть проблеми.

В деяких випадках пластична хірургія дійсно творить дива. Однак, як показує практика, чим більше зявляється нових клінік пластичної медицини в нашій країні, тим частішають випадки порушення прав пацієнтів у них. Фахівці наголошують, виправити ситуацію можна, якщо буде розроблена достатня законодавча база в цій галузі. А поки цього не станеться, пацієнти й далі робитимуть пластичні операції на свій власний ризик.

Автор: Ірина Грабовська
Мій блог: temadnya.livejournal.com
Автор: lira
Читайте больше:

28.02.2012 17:50 | 
wkcmiu
byzYeb cdzlclohgohn
Ответить
20.02.2012 20:12 | 
jhmvisng
Jr7nd9 zdeqqjdxwiuj
Ответить
20.02.2012 00:28 | 
Paul
Your articles are for when it asbloeutly, positively, needs to be understood overnight.
Ответить
прочитано: 7338 раз
комментариев: 6
КОММЕНТИРОВАТЬ
Имя:
Email:
Текст сообщения: *
Код:   Введите код на картинке: * :
Поля обозначенные * обязательны для заполнения!
Статьи добавить

Разместить свою новость, может только зарегистрированный пользователь, войдите в личный кабинет и добавьте статью или зарегистрируйтесь, если Вы еще не зарегистрированы.

Есть ли у Вас сайт?
  Результаты